5 przypraw, o których nigdy nie słyszałeś!

Przyprawy

Wiele jest gospodyń domowych w Polsce, które właściwie na co dzień używają tylko soli, od święta pieprzu i czasem zdecydują się na majeranek albo świeży koperek. Tymczasem dziś na sklepowych półkach dostępne są już chyba wszystkie znane na świecie przyprawy i zioła. Wraz z orientalną kuchnią przybyły do nas zapachy i smaki wprost niezwykłe. Oto 5 z nich.

1. Amchur

Pod tą obco brzmiąca nazwą ukrywa się po prostu i aż – sproszkowane, zielone, jeszcze niedojrzałe mango. Najczęściej pochodzi z Birmy lub Malezji, gdzie owoce mango suszy się naturalnie, na słońcu. Amchur wygląda jak beżowy, włóknisty proszek. Ma słodko-kwaśny, żywiczny smak. Najczęściej występuje w kuchni hinduskiej, choć spotkać tę przyprawę można także w Afryce. Stosuje się ją do zup, marynat, a także do już nieco popularniejszego u nas warzywnego sosu chutney.

2. Asafetida

Przyprawa ta to rodzaj gumy, którą uzyskuje się w postaci soku łodyg i korzeni feruli, czyli rodzaju gigantycznego kopru o wstrętnym zapachu. Zresztą nazwa tej przyprawy pochodzi włąśnie od słowa „ohydny”. Sprzedawana jest w postaci bloków, z których odłupuje się po kawałku. Ma on kolor żółty, czerwony, a im starsza, tym bardziej robi się brązowa. Koper ten uprawia się głównie w Iranie i Afganistanie. Jego zapach porównać można do gnijącej cebuli albo siarki, ale łagodnieje on w miarę gotowania. Stosuje się ją głownie w kuchni indyjskiej i w kuchniach, gdzie cebula i czosnek są zabronione, gdyż asafetida dobrze imituje ich zapach i smak.

Czytaj również  Samolotem czy autokarem? Jaki środek transportu wybrać jadąc na wakacje?

3. Hyzop

To zimozielony krzew pochodzący z Ameryki Południowej, rośnie też na Bałkanach i w Turcji. Ma bardzo zbliżony smak i zapach do anyżu. Spotkać go można w wielu nalewkach, lekach i naparach ziołowych. Był składnikiem legendarnego absyntu, a dziś z powodzeniem stosuje się go w lekach na kaszel, chrypkę i zapalenie gardła. Najczęściej łączy się go z tymiankiem.

4. Kokum

To całoroczne drzewo tropikalne. Przyprawę o tej samej nazwie uzyskuje się susząc na słońcu skórkę jego dojrzałych owoców moczoną wcześniej w ich soku. Ma cierpki, kwaśny smak i słodko-kwaskowaty zapach. Najchętniej stosowane jest w kuchni hinduskiej, często w mieszance curry. Ma też właściwości lecznicze – łagodzi podrażnienia skóry oraz zapobiega wzdęciom.

5. Sasafras

Jako przyprawy używa się zarówno liści, jak i kory tej rośliny występującej naturalnie w Ameryce Północnej. Przed przygotowaniem tego dodatku usuwa się z niego rakotwórczy safrol. Stosuje się ją do potraw z drobiu i owoców morza. Liście mają anyżkowy zapach, natomiast kora ma gorzki smak i zapach kamfory. Szeroko stosuje się ją w kuchni kreolskiej.

Więcej przypraw https://www.e-piotripawel.pl/kategoria/przyprawy/297