Szybka pomoc na ból gardła

ból gardła

Ból gardła to dolegliwość, która często pojawia się w okresie jesienno-zimowym jako jedna z oznak przeziębienia czy grypy. Często idzie w parze z dokuczliwą chrypką. Na ogół jest skutkiem podrażnienia bądź zapalenia krtani. Jak można w tym przypadku pomóc? Jakie są szybkie i skuteczne sposoby na ból gardła? Czy od razu trzeba w tej sytuacji sięgać po antybiotyk?

Tradycyjne płukanki

Nie zawsze trzeba od razu sięgać po tabletki na ból gardła takie jak Sebidin. Czasem, jeśli dolegliwości nie są duże, warto zastosować tradycyjne płukanki. To metoda szybka i skuteczna, która przynosi niemal natychmiastową ulgę. Pomaga bowiem wypłukać z gardła wirusy. Przy okazji nawilża je i osłania. W praktyce często, aby pokonać ból gardła, wystarczy kilka razy dziennie przepłukać je solanką przygotowaną z łyżeczki soli kuchennej rozpuszczonej w szklance ciepłej, przegotowanej wody. Gardło płukać można także naparami z szałwii, tymianku, rumianku oraz kory dębu.

Skuteczne inhalacje

Inhalacje z kolei pomagają w nawilżeniu śluzówki gardła, tym samym zmniejszając jego ból. Te z dodatkiem różnego rodzaju ziół działają przy okazji przeciwzapalnie i odkażająco. Pomagają ponadto w odkrztuszeniu wydzieliny zalegającej w gardle. W celu wykonania inhalacji należy do miski wlać gorącą wodę, a następnie pochylić się nad nią. Na głowę można dodatkowo nałożyć ręcznik. Potem wystarczy wdychać parę wodną. Dobrze sprawdzają się inhalacje z samej wody, ale zawsze warto dodać do niej nieco naparu bądź olejku szałwiowego lub tymiankowego.

Czytaj również  Święta, wyjazdy, nagłe awarie - dowiedz się, jak poradzić sobie z nieplanowanymi wydatkami

Ciepłe okłady

Okłady bardzo skutecznie rozgrzewają gardło i węzły chłonne, zmniejszając tym samym dokuczliwy ból. W tym przypadku istotny jest fakt, że wirusy giną w wysokiej temperaturze. Z tego powodu okłady mają również działanie lecznicze. O tym, że gardło lubi ciepło wiadomo już od dawna. Dlatego zawsze w przypadku choroby warto zawinąć je szalikiem lub apaszką. Można też pokusić się o przygotowanie okładu z ciepłych, ugotowanych i rozgniecionych ziemniaków. Tak przygotowaną papkę należy zawinąć w ręcznik i owinąć nią gardło do momentu, aż ziemniaki ostygną.

Skuteczne tabletki i pastylki do ssania

Tabletki na gardło takie jak Sebidin aptekagemini.pl/sebidin nie tylko szybko uśmierzają ból gardła i nawilżają je, ale również niszczą bakterie Gram-dodatnie, Gram-ujemne oraz drożdżaki Canida albicans. Ponadto łagodzą podrażnioną śluzówkę. Zawsze należy jednak stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Tabletki do ssania Sebidin są smaczne, ale stosuje się je tylko wówczas, gdy pojawia się taka potrzeba. Nie można traktować ich jako cukierków.

Gdy ból gardła nie przechodzi – co robić?

Niekiedy zdarzają się takie sytuacje, gdy okłady, inhalacje czy tabletki na ból gardła takie jak Sebidin nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jeśli dolegliwości bólowe utrzymują się ponad 5 dni i pojawiają się nowe objawy chorobowe, warto udać się do lekarza na konsultację. Wówczas konieczne może być zastosowanie antybiotyku.

Czytaj również  Domowe sposoby na kaszel u dziecka: 5 sprawdzonych sposobów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *