Zespół suchego oka, jak sobie z nim poradzić

zespól suchego oka

Zespół suchego oka jest niemiła przypadłością, która zaczyna dotykać coraz to szerszego grona osób. Zarówno przyczyn tego stanu, jak i objawów jest bardzo wiele. Podajemy kilka przydatnych rad, które pomogą poradzić sobie z tą przypadłością.

Czym jest zespół suchego oka?

Zagadnienie zespołu suchego oka leży u podstaw budowy samego oka. Oko nawilżane jest przez trzy naturalne warstwy: lipidową, wodną oraz śluzową. Każda z nich ma inne działanie, jednak razem sprawiają, że oko jest prawidłowo nawilżone, jak również chronione przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz bakterii. Zespół suchego oka jest zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania jednej z ich np. poprzez niewłaściwe wydzielanie substancji nawilżających. W wyniku tego dochodzi do nieprzyjemnego uczucia w postaci pieczenia, swędzenia, trudności z mruganiem lub otwieraniem oka, jak również poczuciem, że w oku znajduje się ciało obce. W bardziej zaawansowanych stanach może dochodzić nawet do zaburzeń widzenia, ostrych stanów bólowych lub światłowstrętu.

Jakie są przyczyny zespołu suchego oka?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, dlatego przypadłość ta dotyka zarówno osoby młode, jak i starsze. Jednak o ile u osób w podeszłym wieku jest to coś naturalnego, o tyle osoby młode często nabywają zespół suchego oka poprzez tryb życia. Przyczyniają się do tego długie godziny spędzone przed telewizorem czy komputerem, szkodliwy wpływ środowiska, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, używki takie jak papierosy.

Czytaj również  Co to jest DIY? Dowiedz się, co to znaczy i jak wykorzystać to w codziennym życiu

Jak leczyć zespół suchego oka?

Niekiedy rozpoznanie zespołu suchego oka jest niezwykle trudne, poprzez dość ogólne objawy. Bardzo często są one mylone z reakcjami alergicznymi (szczególnie, że w okresie letnim częściej przebywa się w pomieszczeniach klimatyzowanych czy na świeżym powietrzu, wystawiając oczy również na działanie promieni słonecznych). Warto jednak uważnie obserwować, to jak zachowują się nasze oczy. Pierwszym krokiem, na który powinny się zdecydować szczególnie osoby przebywające w niekorzystnych warunkach jest nabycie kropli nawilżających do oczu. Nie zaszkodzą one, a wspomogą naturalne nawilżanie oka. Ponadto dadzą przyjemne uczucie, które pozwoli „zrelaksować się” oczom. Dodatkowo pozwalają na usuwanie ewentualnych zanieczyszczeń z oczu. Warto jest wybierać preparaty bez konserwantów, by nawilżanie było jak najbardziej przybliżone do naturalnych procesów – można je nabyć nawet bez recepty.

Ponadto powinno się unikać szkodliwych czynników, które mogą pogłębiać nieprzyjemne uczucie pieczenia czy swędzenia. Warto jest zatem rezygnować z klimatyzacji czy nawiewów, jeśli jest to możliwe.  Dodatkowo w ciągu dnia staraj się często mrugać, ponieważ jest to czynność, która naturalnie nawilża oko.

Dlaczego warto leczyć zespól suchego oka?

Wydaje się, że jest to przypadłość, która nie wpływa na jakość, a tymczasem warto jest zadbać o nadrząd wzroku. Lekceważenie tej choroby może doprowadzić do trwałych problemów z widzeniem, jak również do postępującego wysuszenia się rogówki.

Czytaj również  Jak wybrać kawę, tę idealną?