Rodzaje kasz, która jest najzdrowsza

kasza (2)

Kasze były jednym z najważniejszych składników diety naszych przodków, a później uznano je za posiłek biedoty. Obecnie kasza wraca do łask i coraz częściej zastępuje ziemniaki na stołach Polaków. Większość kasz nie zawiera glutenu, jest mniej kaloryczna, ma dużo witamin i soli mineralnych oraz ma właściwości prozdrowotne. Jaki rodzaj przysmaku wybrać? Która kasza jest najzdrowsza?

Która kasza jest najzdrowsza?

Za najzdrowszą z kasz uważana jest kasza gryczana, która jest źródłem łatwo przyswajalnego białka oraz aminokwasów, których nasz organizm sam nie jest w stanie wytworzyć ‒ lizyny i tryptofanu. Taka kasza jest także bogata w węglowodany, ale ma bardzo małą ilość tłuszczu. Jest też źródłem witamin B1, B2, E oraz ogromnej ilości soli mineralnych ‒ wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, kobaltu, niklu, miedzi, cynku, boru oraz jodu. Jest idealnym wyborem dla osób odchudzających się, gdyż 100 g ugotowanej kaszy gryczanej zawiera tylko 92 kalorie. Lekarze potwierdzają też jej prozdrowotne właściwości: oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia jelita. Zaleca się ją też osobom cierpiącym na hemoroidy, krwotoki oraz żylaki. Najczęściej jadana jest kasza jęczmienna, która zawiera dużo błonnika oraz witamin (B6, K, E) i składników mineralnych, m.in.: magnezu, fosforu, żelaza, potasu, wapnia. Kasza jest bogata w niacynę, która bardzo dobrze wpływa na włosy i paznokcie. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj kaszy zawiera gluten, więc nie mogą jej jeść osoby uczulone na ten składnik. Jeśli jednak nie mamy uczulenia, włączmy ją do jadłospisu, bo ma różnorodne właściwości prozdrowotne. Powinny ją jeść osoby z wysokim poziomem cholesterolu, z problemami sercowymi oraz wysokim ciśnieniem. Zbadano również, że kasza ta zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów. Jedzenie kaszy jęczmiennej poprawia stan zdrowia pacjentów borykających się z depresją.

Czytaj również  Jak wybrać kawę, tę idealną?

Zalety kaszy jaglanej i manny

Niezwykle popularna i polecana przez dietetyków jest kasza jaglana, która zawiera mało skrobi, ale za to bardzo dużo białka, które organizm łatwo przyswaja. Nie zawiera glutenu ani skrobi oraz ma właściwości antybakteryjne. Powinny ją jeść osoby, które intensywnie pracują umysłowo. Zawarte w niej witamina E oraz lecytyny poprawiają pamięć i koncentrację. Jedzenie tego przysmaku ponadto obniża również poziom złego cholesterolu w organizmie. Zgodnie z medycyną chińską kasza jaglana ma właściwości ocieplające oraz wzmacnia osłabiony i wyziębiony organizm. Zdrowy przysmak jest lekkostrawny i bardzo odżywczy. Wśród składników odżywczych wchodzących w skład ziaren znajdują się krzemionka, witaminy z grupy B (B1, B2, PP, B6, B9 i B5), lecytyna, witamina E, antyoksydanty oraz składniki mineralne (m.in. magnez, żelazo, potas, cynk, miedź, mangan i selen). Krzemionka wpływa leczniczo na stawy oraz poprawia wygląd skóry, paznokci i włosów. Lekkostrawna kasza manna jest bogata w witaminy B1, B2, B3 i B6, kwas foliowy, potas, żelazo, magnez oraz jod. Jest świetną propozycją dla osób z problemami żołądkowymi, wątrobowymi i trzustkowymi. Jest również w stanie wyleczyć różnego rodzaju stany zapalne układu pokarmowego.

Najzdrowszymi kaszami są kasza jaglana i gryczana, ale warto jeść wszystkie rodzaje tego przysmaku, by urozmaicać posiłki i wprowadzać do menu produkty o różnych walorach smakowych, które zawierają dużo wartościowych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *