Studia podyplomowe z informatyki. Czego się nauczysz?

informatyka studia

Informatyka to nauka, która od początku swego powstania rozwijała się bardzo szybko. Rozwój technologii jest tak gwałtowny, że informatyk nie może się nudzić, a jego umiejętności będą zawsze doceniane i dobrze opłacane. Co zrobić jeśli interesuje nas ten zawód, a skończyliśmy inny kierunek? Studia, informatyka – to jedyny sposób, by móc być konkurencją dla innych informatyków?

Czym jest ten kierunek? Na czym polegają studia informatyka?

Informatyka to kierunek studiów, który obejmuje wszechstronne wykształcenie, w skład którego wchodzą dziedziny informatyki teoretycznej i praktycznej. Do programu studiów zalicza się także systemy komputerowe, bazy danych, grafikę komputerową oraz inżynierię oprogramowania. Informatyk uczy się także podstaw fizyki i elektroniki cyfrowej, a także ekonomii oraz podstaw prawa pracy, co ma być pomocne w życiu zawodowym. Jest to tak rozległa wiedza, że trudno nauczyć się wszystkiego podczas trwających trzy semestry studiów informatycznych. Podyplomowe studia informatyka zazwyczaj dotyczą wycinka wiedzy. Przykładem jest kierunek skierowany do nauczycieli, który daje kwalifikacje do nauczania przedmiotu informatyka w szkole. Studia mają na celu przygotowanie nauczycieli różnych specjalności do prowadzenia zajęć komputerowych w szkole podstawowej i zajęć z informatyki w szkołach ponadgimnazjalnych, a także przygotowanie do podejmowania samodzielnej aktywności twórczej i działalności edukacyjnej w szkolnictwie. Ich ukończenie przyda się także osobom, które chcą świadomie posługiwać się środkami informatycznymi. Słuchaczami podyplomowych studiów informatyka mogą zostać absolwenci studiów magisterskich i licencjackich kierunków nauczycielskich, zainteresowani uzyskaniem uprawnień do nauczania drugiego przedmiotu oraz podniesieniem kwalifikacji zawodowych. Program obejmuje podstawy informatyki.

Czytaj również  Jak wybrać dobry chleb?

Podyplomowe studia informatyka – sposób na dokształcenie

Pracodawcy szukają dobrych programistów, a błyskawiczny rozwój branży IT nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. Trzeba jednak pamiętać, że informatyk, który nie jest pasjonatem będzie się w pracy po prostu męczył. Zajmując się tak zmieniającą się dziedziną, musi ciągle się dokształcać, by nadążać za zmianami w branży IT. Wciąż powstają nowe programy komputerowe, a większość firm chce mieć dobrze działającą stronę internetową, więc trzeba szukać dobrych programistów. Informatyk może więc zapisać się na studia informatyka z programowania, które można łączyć je z dotychczasowym rytmem pracy i uczęszczać na zajęcia w trybie weekendowym. Warto także sprawdzić, jakie certyfikaty są potrzebne, by znaleźć pracę w interesującej nas branży. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na studia podyplomowe dotyczące bezpieczeństwa danych cyfrowych obejmujące zagadnienia bezpieczeństwa informacji przetwarzanych w systemach, stosowanych metod kryptograficznych, teorii podstaw bezpieczeństwa informacji, metod zarządzania bezpieczeństwem informacji, aspektów formalno-prawnych, zagadnień technicznych oraz technologii w dziedzinie zabezpieczeń sieci komputerowych i bezpieczeństwa systemów informatycznych.

Rozwój nowoczesnych technologii i gospodarki sprawia, iż popyt na pracowników IT stale rośnie. Nie można jednak zapomnieć o tym, iż jest to ciągle zmieniająca się branża, a podyplomowe studia informatyka to najlepszy sposób na poszerzenie swojej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *