Szkolenia, kiedy warto po nie sięgać?

szkolenie (7)

Obecnie na rynku pracy jest tyle osób z wyższym wykształcenie, że dyplom ukończenia studiów wyższych nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę. Rosnąca liczba osób z tytułem magistra sprawia, że pracodawcy mogą wybrać najlepszego kandydata spośród wielu aplikujących na dane stanowisko. Ważne są więc dodatkowe umiejętności i kompetencje, które można zdobyć na kursach i szkoleniach.

Jaka jest oferta szkoleń?

Rynek edukacyjny odpowiada na potrzeby klientów i oferta jest tak bogata, że można wybrać kurs z każdej dziedziny, nawet bardzo wąskiej. Być może kiedyś będziemy mieć czas i pieniądze, by zapisywać się na wiele kursów, ale jeśli szukamy pracy, trzeba wybierać tylko to, co naprawdę nam się przyda i zwiększy szansę na jej zdobycie. Zanim zdecydujemy się na konkretny kurs czy szkolenia, zastanówmy się, jakie umiejętności chcemy nabyć. Uczelnie i inne ośrodki edukacyjne oferują wiele kierunków studiów podyplomowych, kursów i szkoleń. Jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy szkolenie z interesującej nas dziedziny. Szkoły monitorują rynek i dopasowują propozycje do jego wymagań.

Jaki szkolenia są najlepsze?

To, który rodzaj szkolenia jest lepszy, zależy od potrzeb danej osoby, ilości czasu, jaką dysponuje, a także od zasobności portfela. Studia podyplomowe zazwyczaj są droższe niż kursy, ale nie jest to regułą. Szkolenia najczęściej obejmują wąski zakres wiedzy, przez co łatwo jest dokonać wśród nich wyboru, gdyż zakres materiału zazwyczaj jest dobrze opisany i dobrany tak, by dawać dodatkowe kwalifikacje, które są wymagane przez pracodawców. Zakres studiów podyplomowych jest znacznie szerszy, istnieje więc ryzyko, że elementy, na których najbardziej zależy studentowi, zostaną pominięte. Najlepiej podejmować szkolenia, które związane są z wykonywaną przez nas pracą. Czasami pojawiają się nowe problemy i trudno nam sobie z nimi radzić – w końcu sytuacja cały czas się zmienia, więc trzeba do niej dostosowywać swoją postawę i umiejętności. W związku z tym warto się przeszkolić, by móc właściwie wypełniać swoje obowiązki. Zanim wyślemy deklarację uczestnictwa, sprawdźmy, kto będzie nas uczył. Jeśli pracujemy w danym zawodzie, może się zdarzyć, że będziemy wiedzieć więcej, niż osoba prowadząca zajęcia, gdyż wiele lat wykonujemy dany zawód. Wykładowca powinien posiadać nie tylko wiedzę akademicką, ale przede wszystkim doświadczenie. Imponujący tytuł naukowy czy bogata liczba publikacji nie zastąpią faktycznej wiedzy o realiach związanych z nauczanym przedmiotem.

Czytaj również  Samolotem czy autokarem? Jaki środek transportu wybrać jadąc na wakacje?

Dobrze prowadzone szkolenia to doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy. Nawet doświadczony pracownik nie może zapominać o ciągłym rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *