Zastosowanie oleju z rokitnika

https://www.aptekagemini.pl/group/olej-z-rokitnika

Olej z rokitnika jest pozyskiwany z rośliny powszechnie występującej na wielu stanowiskach w Europie. Produkt jest bogatym źródłem witamin z grupy A, C, E, K, B1, B2, B6, P, kwasu foliowego, kwasów organicznych, cukrów, garbników oraz licznych soli mineralnych. Olej ma szerokie zastosowanie, a o jego właściwościach warto sobie przypomnieć.

Czym jest olej z rokitnika?

Rokitnik zawiera, obok dzikiej róży, najwięcej witaminy C wśród owoców. Olej z rokitnika powstaje z pulpy owocowej lub nasion, a tłoczony jest na zimno. Ma intensywny, pomarańczowo-czerwony kolor i piękny zapach. Najwięcej działania leczniczego wykazuje olej z pulpy owocowej i z tego względu jest on najdroższy. W oleju znajduje się wiele substancji pozytywnie oddziałujących na zdrowie, a wśród nich flawonoidy (barwniki mające działanie przeciwutleniające), garbniki (mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne), związki fenolowe (odpowiadają za dezynfekowanie ran), witaminy A, B, E, K i C, ienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3 i 6) oraz fitosterole (usuwają wolne rodniki).

Zastosowanie oleju z rokitnika

Olej stosowany jest w leczeniu chorób układu pokarmowego, nadciśnienia i wysokiego poziomu cholesterolu. Jeśli męczy nas zgaga, warto zażywać kilka kropli trzy razy dziennie. Można go stosować w postaci lewatywy w chorobach jelit, (niedrożności, zapaleniu, zatwardzeniu). Sterole roślinne i witaminy C i E zawarte w oleju z rokitnika przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi. Ponadto zapobiega zmianom miażdżycowym i nadciśnieniu tętniczemu prowadzącemu do zawałów serca, udarów mózgu i choroby wieńcowej. Pomaga także obniżyć za wysoki poziom złego cholesterolu. Stosuje się go także w kosmetyce, gdyż poprawia kondycję skóry, szczególnie w oparzeniach, odmrożeniach i stanach zapalnych skóry, poprzez łagodzenie swędzenia i pieczenia. W jego składzie znajduje się dużo kwasu palmitynowego, który pozwala na szybszą regenerację naskórka. Z tego względu stosowany jest w również w leczeniu trądziku, alergii skórnych, egzemy, a także pomaga w walce z rozstępami. Zawarte w oleju substancje przeciwutleniające pomagają w likwidacji wolnych rodników, co pozytywnie oddziałuje na regenerację skóry i opóźnienie procesów starzenia się. Warto posmarować nim skórę, gdy pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdyż zapobiega jej wysuszeniu. Nie musimy się obawiać zbytniego świecenia, gdyż szybko się wchłania.  Całe ciało można nawilżyć poprzez zastosowanie zmieszanego oleju ze ulubionym balsamem do ciała. Olej rokitnikowy na włosy również przynosi doskonałe efekty – można go wcierać w skórę głowy, gdyż łagodzi świąd i pieczenie związane z egzemą. Zawarte w nim polifenole, minerały i witaminy nadają włosom połysk i regenerują ich strukturę. Ponadto rokitnik stymuluje ich wzrost, dlatego może być stosowany przy problemach nadmiernego ich wypadania.

Czytaj również  Rodzaje kasz, która jest najzdrowsza

Olej z rokitnika dobrze działa na skórę i cały organizm. Warto go kupić i używać, by zadbać o skórę w sposób naturalny i całkowicie bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *